Additional information
| Brand | Poedagar |
|---|---|
| Model Number | PD839G-F |
| Band Color | Silver & Gold |
| Dial Color | Black |
| Case Color | Silver & Gold |
| Display Type | Analog |
| Case Shape | Round |
| Clasp | double push button butterfly clasp |
| Band Material | Stainless Steel |
| Case Material | Alloy case |
| Case Diameter | 41mm |
| Case Thickness | 10mm |
| Band Width | 25mm |
| Band Length | 220mm |
| Item Weight | 112g |
| Band Size | Men's Standard Size |
| Water Resistant Depth | 30m deep waterproof |
| Movement | Quartz |
| Glass Material | high hardness coated glass mirror |
| Bezel Function | Stationary |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Special Features | Glow In The Dark |
| Calendar | Date |
Reviews:
Good
Just Awesome
Excellent watch
Super
Super
Excellent
good
Nice product by at such price
best value price









Superb watch feel excellent 👌