Additional information
| Brand | Naviforce |
|---|---|
| Model Number | NF8071-A |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Green |
| Case Color | Black |
| Display Type | Analog |
| Case Shape | Round |
| Clasp | push button folding clasp |
| Band Material | Stainless Steel |
| Case Material | Alloy case |
| Case Diameter | 43mm |
| Case Thickness | 14mm |
| Band Width | 25mm |
| Band Length | 240mm |
| Item Weight | 152g |
| Band Size | Men's Standard Size |
| Water Resistant Depth | 30m deep waterproof |
| Movement | Quartz |
| Glass Material | high hardness coated glass mirror |
| Bezel Function | Stationary |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Special Features | Glow In The Dark |
| Calendar | Date |
Reviews:
Best product in average price....
Good looking and premium feel.
Wow its amazing watch best gift for my friend...
Just love the looks...
Product is good..
Nice produt
Good
thanks
Very nice









Awesome product with nice look