Additional information
| Brand | Curren |
|---|---|
| Model Number | CU8415G-A |
| Band Color | Silver |
| Dial Color | Black |
| Case Color | Silver |
| Display Type | Analog |
| Case Shape | Round |
| Clasp | push button folding clasp |
| Band Material | Stainless Steel |
| Case Material | Alloy case |
| Case Diameter | 46mm |
| Case Thickness | 13mm |
| Band Width | 24mm |
| Band Length | 240mm |
| Item Weight | 135g |
| Band Size | Men's Standard Size |
| Water Resistant Depth | 30m deep waterproof |
| Movement | Quartz |
| Glass Material | high hardness coated glass mirror |
| Bezel Function | Stationary |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Special Features | Glow In The Dark |
| Calendar | Date |
Reviews:
Quality was fine.
Its Good and beneficial for money
nice watch
Gift for my Brother, Happy to see this product. .. Nice Product
Nice
Nice and value for money
Good feel like this product
Awesome watch.
Good product









Fantastic look and best watch ⌚