- You cannot add "Poedagar Special Unique Silver And Gold Color Watch For Men - PD896G-D" to the cart because the product is out of stock.
Additional information
| Brand | Poedagar |
|---|---|
| Model Number | PD896G-D |
| Band Color | Silver & Gold |
| Dial Color | Green |
| Case Color | Silver & Gold |
| Display Type | Analog |
| Case Shape | Round |
| Clasp | double push button butterfly clasp |
| Band Material | Stainless Steel |
| Case Material | Alloy case |
| Case Diameter | 43mm |
| Case Thickness | 12mm |
| Band Width | 23mm |
| Band Length | 220mm |
| Item Weight | 132g |
| Band Size | Men's Standard Size |
| Water Resistant Depth | 30m deep waterproof |
| Movement | Quartz |
| Glass Material | high hardness coated glass mirror |
| Bezel Function | Stationary |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Special Features | Glow In The Dark |
| Calendar | Day / Date |
Reviews:
Good product
Genuine brand product ; Loved it so much.
Excellent product must buy...
Nice
👍 Nice
After all very nice product
Best watch and value for money
Looking awesome
Good product









Awesome