Specification
Additional information
| Brand | Olevs |
|---|---|
| Model Number | OL6728M-1 |
| Band Color | Black |
| Dial Color | Black & Gold |
| Case Color | Black |
| Display Type | Analog |
| Case Shape | Round |
| Clasp | double push button butterfly clasp |
| Band Material | Stainless Steel |
| Case Material | Alloy case |
| Case Diameter | 43.5mm |
| Case Thickness | 12.5mm |
| Band Width | 20mm |
| Band Length | 200mm |
| Item Weight | 131.5g |
| Band Size | Men's Standard Size |
| Water Resistant Depth | 30m deep waterproof |
| Movement | Mechanical Movement |
| Glass Material | high hardness coated glass mirror |
| Bezel Function | Stationary |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Special Features | Glow In The Dark |
Reviews:
Excellent overall 👌
Nice
Nice 👍
Super product
Nice 1
Nice product... And fair price.
I really like this product
Good
Nice product.









Nice product..